В средата на месец август 2024 г. в Народното събрание на Република България беше внесен Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги (ЗИДПУ). Законопроектът е съобразен и с Директива (ЕС) 2019/882 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г., която регламентира изискванията за достъпност на продукти и услуги в Европейския съюз (ЕС).
Основният мотив за изготвянето на този законопроект е необходимостта от хармонизиране на българското законодателство с европейските стандарти за достъпност. В момента съществуват различия в изискванията за достъпност на продукти и услуги както в рамките на България, така и между държавите членки на ЕС. Това създава пречки пред свободното движение на стоки и услуги и затруднява достъпа на хората с увреждания до тях.
Друг важен мотив за предлагането на ЗИДПУ е ангажиментът на България по Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Конвенцията изисква от държавите страни да осигурят равни възможности и недискриминация за хората с увреждания. Въвеждането на нови изисквания за достъпност ще допринесе за изпълнението на тези ангажименти и ще подобри качеството на живот на хората с увреждания в България.
Законопроектът обхваща широк спектър от продукти и услуги, включително електронни устройства, транспортни средства, банкови услуги, електронни книги и онлайн търговия. Целта е да се гарантира, че всички тези продукти и услуги са достъпни за хората с увреждания. В тази връзка ЗИДПУ налага конкретни изисквания към производителите и доставчиците на продукти и услуги. Те трябва да осигурят, че техните продукти и услуги са проектирани и произведени по начин, който ги прави достъпни за хората с увреждания. Това включва използването на подходящи технологии и дизайн, които улесняват достъпа. Законопроектът включва подробни технически изисквания за различни категории продукти и услуги. Например, за електронни устройства се изисква да имат функции за увеличаване на текста, гласово управление и тактилна обратна връзка.
Продуктите и услугите трябва да включват например използването на контрастни цветове, лесно разбираеми икони и интуитивни интерфейси. Производителите и доставчиците са задължени да предоставят ясни и достъпни инструкции за употреба на продуктите и услугите. Информацията трябва да бъде налична в различни формати, включително аудио и брайл.
Законопроектът предвижда създаването на специализирани органи, които ще отговарят за мониторинга и контрола на спазването на изискванията за достъпност. Тези органи ще имат правомощия да извършват проверки и да налагат санкции при нарушения. В случай на неспазване на изискванията за достъпност, законът предвижда налагането на административни санкции и глоби. Целта е да се гарантира, че всички заинтересовани страни ще спазват новите изисквания.
Съгласно преходни разпоредби на ЗИДПУ, се дава време на производителите и доставчиците да адаптират своите продукти и услуги към новите изисквания. Това ще осигури плавен преход и ще минимизира възможните затруднения.